ersag urunleri uyelik
 
 
 
[Yeni Kayıt] [Şifremi Hatırlat]
 
   
  Ana Sayfa
  Firma Eklemeyiniz!
  İletişim & Contact

marka tescil, logo tescili, isim tescili, marka tescili, marka basvuru, slogan tescili, online marka tescili

Reklam
Ersağ Temizlik & Kozmetik Ürünleri Ücretsiz Üyelik Fırsatı!
  [Ekonomi]
Prim borçları için otomatik icra dönemi geliyor
 
 
Borcun ödenmediği takdirde icra takip, haciz işlemi ile tahsilini yoluna gidileceği kaydedildi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işverenlerin yasal süreç içerisinde ödemeleri gereken prim borçlarının daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmek yeni bir uygulamaya geçti.

 SGK Eskişehir İl Müdürlüğü'nce yapılan çalışmalar neticesinde daha önceleri manuel sistemle yapılan prim borçlarının icra sistemine aktarılması işlemi, artık otomatik programlarla yapılacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu Eskişehir İl Müdürü Cahit Gürsel Akpolat, SGK İl Müdürlüğü'ne bağlı 4 bin 248 borçlu işverenin borçları icra havuzuna aktarımı yapılarak 235 kişiye ödeme emri gönderildiğini söyledi. Kalan icra borçlu işverenlere ise ödeme emri gönderilme çalışmaları hızla devam edildiğini belirten Akpolat, ödeme emirlerinin belirli periyotlar halinde gönderileceği bildirdi. Ödeme emirleri kendilerine tebliğ edilen borçlu işverenlerinin borçlarını ödeme emirlerinin kendilerine tebliğinden 7 gün içerisinde ödemeleri gerektiği ifade edildi. Taksitlendirme seçeneklerinin de yapılabildiği ödemelerde, borcun ödenmediği takdirde icra takip, haciz işlemi ile tahsilini yoluna gidileceği kaydedildi.

Yeni geçilen uygulama ile otomatik icra programı vasıtasıyla icra takipleri başlatıldığını belirten Akpolat, "Bir takvim yılında ikiden fazla taksitini süresinde ödememesi veya eksik ödemesi, ayrıca taksit ödeme süresince tahakkuk eden sigorta primlerini bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödememeleri veya eksik ödemeleri halinde, yapılandırma haklarını kaybedeceklerinden, söz konusu borçlara da otomatik icra programı vasıtasıyla icra takipleri başlatılacaktır." dedi. İl Müdürü Akpolat, işverenlerin herhangi bir icra takip ve haciz işlemleri ile karşı karşıya kalmamaları için, borçlarını ve yapılandırma taksitlerini yasal ödeme süresi içinde ödemeleri kendi menfaatlerine olacağını sözlerine ekledi.

Hiç prim ödemeyen 9 bin 200 kişi 'zengin' çıktı
Yeni yıldan itibaren başlayan zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmek için 1 milyon 730 bin kişi gelir testi yaptırdı. Bunlardan 1 milyon 260 bin kişinin geliri 295 liranın altında çıktı.Geliri düşük olan vatandaşların sağlık primini devlet karşılayacak. Daha önce hiç prim ödemeyen 9 bin 200 kişinin geliri ise 1.773 liranın üzerinde çıktığı için 212 lira genel sağlık sigortası primi ödeyecekler.

Sağlıkta yeni döneme ilişkin rakamlar ortaya çıkmaya devam ediyor. 9 milyon 100 bin yeşilkartlı, 1 milyon 700 bin sigortasız ile 18 yaşını dolduran okumayan kişiler ve 25 yaşını doldurmuş üniversite öğrencileri gelir testi yaptırıyor. Şu ana 1 milyon 102 bin haneyi kapsayan 4 milyon 394 bin kişi gelir testi için başvuruda bulundu. 434 hanenin gelir testi tamamlanırken, 1 milyon 730 bin kişinin gelir test sonuçları açıklandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Aziz Yıldırım'ın CİHAN'a verdiği bilgiye göre 1 milyon 260 bin kişinin geliri 295 liranın altında çıktı. G-0 grubuna giren bu kişilerin sağlık primlerini devlet karşılayacağı için tedavi ve ilaçtan ücretsiz yararlanacaklar.

Daha önce devletin primini karşıladığı 417 bin kişi ise hastanelerde muayene olabilmek için aylık 35,46 lira prim ödeyecek. Testler sonucunda geliri 888 lira ile bin 773 lira arasında belirlenen 43 bin kişi ise 106 lira sağlık primi yatıracak. Yeşilkartlı ya da hiç kaydı olmadığı için sağlık primi yatırmayan 9 bin 200 kişinin ise geliri 1.773 liranın üzerinde çıktı. Bu kişiler her ay 212 lira genel sağlık sigortası primi yatırarak tedavi ve ilaç yardımlarından faydalanacak.

Hiçbir sigorta kaydı bulunmayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun mektup gönderdiği 1 milyon 700 bin kişi için ise hafta sonları dahil 19 gün kaldı. 31 Ocak 2012 tarihinde süre dolmasına rağmen vatandaşların mağdur olmaması için bu kişilere ek süre tanındı. 1 Mart 2012 sabahına kadar gelir testi yaptırmayan bu kişilerin gelirleri en üst seviyede kabul edilecek ve 212 lira yatıracaklar.

Haber Kategori 2012-02-11

.

En Son Altın Fiyatları

Reklam Sponsoru Reklam Yeri
 
 
Son Güncel Ekonomi, Finans, Sektörel ve Firma Haberleri

 
 
 
   
 
 
 

Firma Rehberi Sektör Haberleri İstanbul Arçelik Bayi İstanbul Beko Bayi Marka Tescil Ankara Arçelik Bayi Marka Ersağ Üyelik Formu Şirketler