ersag urunleri uyelik
 
 
 
[Yeni Kayıt] [Şifremi Hatırlat]
 
   
  Ana Sayfa
  Firma Eklemeyiniz!
  İletişim & Contact

marka tescil, logo tescili, isim tescili, marka tescili, marka basvuru, slogan tescili, online marka tescili

Reklam
Ersağ Temizlik & Kozmetik Ürünleri Ücretsiz Üyelik Fırsatı!
  [Ekonomi]
Yüksek elektrik faturaları TBMM'de
 
 
Mesken başına ortalama elektrik faturası kişi başına 50.5 TL civarında.

Yüksek elektrik faturaları TBMM'de de gündeme geldi. Meclis'te konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik fiyatlarını eleştirenlere, cep telefonu faturalarını örnek gösterdi.
Bir evde cep telefonları için ayda ortalama 80, elektriğe 50 TL ödendiğini belirten Yıldız, "Günlük 90 milyon TL ciro yapan GSM firmaları var." dedi.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçesi üzerine milletvekillerinden gelen soruları cevapladı. Yıldız, elektrik fiyatlarıyla ilgili açıklamaları değerlendirirken, yüksek fiyatlarla ilgili eleştirilere son 10 yıldaki cep telefonlarının kullanım süreciyle ilgili gelişmeleri aktararak karşılık verdi. Yıldız, bir milletvekilinin konuşması sırasında, "tüketim çılgınlığı'' ifadesini kullandığını anımsatarak, ülkenin refah düzeyi arttıkça vatandaşların bu imkânlardan faydalanacaklarını belirtti.

Geçen 10 yıl içerisinde gelişen yeni bir tablo hakkında bilgi vermek istediğini belirten Yıldız, Türkiye'nin nüfusunun 73 milyon olduğunu ve buna mukabil 62 milyon cep telefonu abonesi bulunduğunu dile getirdi. Ülkeye, 106 milyon cep telefonu girdiğini kaydeden Yıldız, şöyle devam etti: "Türkiye'nin şu anda elektrik dağıtımında elde ettiği ciro 22 milyar TL. Cep telefonunda geldiğimiz ciro, 22 milyarın biraz üzerinde. Bir yıl içinde toplam 149 milyar dakika konuşma yapılıyor. Özellikle, bazı kandillerdeki mesajlaşma sayısı, bir günlük 1 milyar adet. Günlük 90 milyon TL civarında ciro yapan GSM firmaları var. 149 milyar adet de SMS atılıyor bir yılda. Mesken başına ortalama elektrik faturası kişi başına 50,5 TL civarında. Kişi başına cep telefonu kullanım miktarı da 21 TL civarında. Bir hanede yaklaşık 80 TL civarında cep telefonu kullanılıyor." Bu cironun elektrik gibi temel ihtiyaç maddesini geçtiğini aktaran Yıldız, bunu cep telefonu kullanmayacağız anlamında söylemediğini, ama 10 yıl önce bu cirolardan hiç bahsetmiyorken şu anki rakamları tablo olarak vermek istediğini aktardı.

Bu arada Bakan Yıldız, ısrarla, "borun özelleştirilmesinin'' sorulduğuna da dikkat çekti. Bor ile alakalı hiçbir özelleştirme politikası olmadığının altını çizen Yıldız, "Bor, Türkiye için de bölge için de stratejik malzemedir. Hatta öyle ki tapulu arazinizde bor bulursanız, o sizin mülkiyetinizde meta olmaktan çıkar, direkt kamunun malı olur. Dünyanın 1 numaralı satıcısı durumundayız. Katma değeri yüzde 90'lara ulaşan bir malzemeden bahsediyoruz.'' dedi. Bakan Yıldız, 2011 yılında fakir ailelere, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü'nce 1 milyon 885 bin 573 ton, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü'nce 49 bin 445 ton kömür dağıtılmasının öngörüldüğünü açıkladı. Yıldız, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya'nın yazılı soru önergesine verdiği cevapta, kömürleri 2012'nin Mayıs ayı sonuna kadar dağıtmak durumunda olduğunu ifade etti.

Haber Kategori 2011-12-14

.

En Son Altın Fiyatları

Reklam Sponsoru Reklam Yeri
 
 
Son Güncel Ekonomi, Finans, Sektörel ve Firma Haberleri

 
 
 
   
 
 
 

Firma Rehberi Sektör Haberleri İstanbul Arçelik Bayi İstanbul Beko Bayi Marka Tescil Ankara Arçelik Bayi Marka Ersağ Üyelik Formu Şirketler